This past Sunday, on the final day of the 2008 Reef Wetsuits SA National Junior Surfing Championships, defending champions Western Province lost the Freedom Cup to KwaZulu-Natal, who beat them with 1254 points.

The event was first held in 1996 and is the most important contest for junior surfers in South Africa. It not only determines National Champions in the Under 18, Under 16, Under 14 and Under 12 boys and girls age divisions, but also determines the winning provincial team each year.

Although Western Province surfers won three titles to KZN’s two, their number of finalists still saw the Durban team clinching the trophy (last held by them in 2005).

The event, which was presented by Ocean & Earth SA, took place over five days at St Michaels on Sea, on the KwaZulu-Natal South Coast.

Although the final day of competition took place in driving rain the surf was in the four foot range and the finalists in every division posted some fine scores.

FULL RESULTS

U18 BOYS
1. MATTHEW BROMLEY (WP)
2. CHAD DU TOIT (KZN)
3. BRENDAN GIBBENS (WP)
4. SHAWN DENNIS (KZN)

U18 GIRLS
1. CHANTELLE RAUTENBACH (BOL)
2. KIRSTY DELPORT (KZN)
3. ALICE MCGREGOR (BOR)
4. FAYE ZOETMULDER (EP)

U16 BOYS
1. DAVEY BRAND (WP)
2. MICHAEL FEBRUARY (WP)
3. JACOB MELLISH (BOL)
4. DEVIN LANE (KZN)

U16 GIRLS
1. BIANCA BUITENDAG (S/CAPE)
2. HEIDI PALMBOOM (KZN)
2. TANIKA HOFFMAN (WP)
3. HOLLY ARMSTRONG (WP)

U14 BOYS
1. SLADE PRESTWICH (KZN)
2. STEVEN SAWYER (EP)
3. DYLAN LIGHTFOOT (EP)
4. DIRAN ZAKARIAN (BOL)

U14 GIRLS
1. SARAH BAUM (KZN)
2. CARRYN MACNICOL (KZN)
3. COURTENAY ELLISH (SKZN)
4. ROXY GILES (S/CAPE)

U12 BOYS
1. BENJI BRAND (WP)
2. MAX ARMSTRONG (WP)
3. JASON HARRIS (KZN)
4. MATTHEW MCGILLIVRAY (EP)

U12 GIRLS
1. INGE MCLAREN (BOR)
2. ANOUSH ZAKARIAN (BOL)
3. TAHRA UREN (EP)
4. CHANELLE BOTHA (SKZN)

FREEDOM CUP
1. KZN 40,740
2. WESTERN PROVINCE 38,486
3. EASTERN PROVINCE 32,442
4. BOLAND 30,078
5. SOUTHERN KZN 27,592
6. BORDER 26,506
7. SOUTHERN CAPE 26,230
8. DEVELOPMENT ACADEMY TEAM 18,040

SURFER OF THE CONTEST
KHAYELIHLHLE NCGOBO (SKZN)

MOST IMPROVED SURFER
SIMO MKHIZE (SKZN)

SPORTSMANSHIP TROPHY
AMY BOSWORTH (WP)

ZIG ZAG BLOWING UP AWARD
SARAH BAUM (KZN)

BEST TEAM
KWAZULU-NATAL