The world’s best junior surfers will battle it out at the Billabong ASP World Junior Championships from January 3 – 10, 2008 at Sydney’s North Narrabeen Beach in New South Wales, Australia.

This is the most presitgious junior event in the world. It marks the culmination of the 2008 ASP Pro Junior Series where competitors from each of the seven ASP regions compete on their domestic tours for a chance at qualifying for the Billabong ASP World Junior Championships. A minimum of 13 countries will represent the seven ASP regions this January at North Narrabeen’s world-class beach breaks.

South African wunderkind Jordy Smith took the title in 2006, and some of the brilliant South African surfers hoping to follow in his footsteps will include Klee Strachan, Nick Godfrey, Shaun Joubert, Casey Grant, Rudy Palmboom Jr., Sarah Baum and Nikita Robb.

The names of the other countries’ Billabong ASP World Junior Championships qualifiers whom the South Africans will be competing against are:

ASP North America
– Cory Arrambide (USA)
– Nat Young (USA)
– Andrew Doheny (USA)
– Travis Beckmann (USA)
– Blake Jones (USA)

– Christa Alves (USA)
– Courtney Conlogue (USA)

ASP Hawaii
– Kai Barger (HAW)
– Kiron Jabour (HAW)
– Casey Brown (HAW)
– Sebastian Zietz (HAW)
– TBA (HAW)

– Coco Ho (HAW)
– Leila Hurst (HAW)

ASP Japan
– Shota Nakamura (JPN)
– Nobuyuki Osawa (JPN)
– Kaito Sekimoto (JPN)
– Keito Matsuoka (JPN)
– Koki Nakamura (JPN)

– Nao Ohmura (JPN)
– Sayuri Hashimoto (JPN)

ASP South America
– Alex Ribeiro (BRA)
– Alejo Muniz (BRA)
– Ricardo dos Santos (BRA)
– Alex Lima (BRA)
– Magno Dias (BRA)
– Jadson Andre (BRA)

– Diana Cristina (BRA)
– Gabriela Leite (BRA)

ASP Europe
– Maxime Huscenot (REU)
– Marc Lacomare (FRA)
– Medi Veminardi (REU)
– Jatyr Bersaluce (EUK)
– Pierre-Valentin Laborde (FRA)
– Jules Thomet (FRA)

– Alizee Arnaud (FRA)
– Pauline Ado (FRA)

ASP Australasia
– Stuart Kennedy (AUS)
– Heath Joske (AUS)
– Tamaroa McComb (PYF/AUS)
– Jayke Sharp (AUS)
– Lincoln Taylor (AUS)
– Matt Wilkinson (AUS)

– Tyler Wright (AUS)
– Laura Enever (AUS)

ASP International Wildcards
– Andres Wurst (PER)
– Dusty Payne (HAW)
– Owen Wright (AUS)
– Charley Martin (GLP)
– Luciana Heremoana (PYF)

– Sage Erickson (USA)
– Bethany Hamilton (HAW)

Billabong Wildcards
– Granger Larsen (HAW)

– Arini Mason (NZL)
– Paige Hareb (NZL)

Von Zipper Trialists (Top 2 into Billabong ASP World Junior Championships)
– Richard Christie (NZL)
– Nick Riley (AUS)
– Madison Williams (AUS)
– Mitch Crews (AUS)
– Julian Wilson (AUS)
– Nick Vasicek (AUS)
– Craig Anderson (AUS)
– Heifara-Peter Tahutini (PYF)
– Israel Surfer (ISR)
– Israel Surfer (ISR)
– Torrey Meister (HAW)
– Local North Narrabeen Surfer (AUS)
– Raditiya Rhondi (IDN)
– Kolohe Andino (USA)
– Peterson Cristanto (BRA)
– Brent Savage (AUS)